Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach
Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach - wycieczka szkolna
Kategoria: Jednodniowe
Opis szczegółowy
Zabytkowa Kopalnia Srebra
Wyjątkowa w skali świata kopalnia, w której uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. Ciągnący się na gł 40 m labirynt korytarzy to pozostałość po dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk. Surowe warunki panujące w podziemiach, charakteryzujące się niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza, pozwalają poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Szlak o dł 1740 m przypomina kształtem trójkąt i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. W czasie wędrówki turyści oglądają wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe o różnej wysokości i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Kopalnia to nie tylko dawne miejsce pracy tarnogórskich gwarków, to również przyroda, która zagościła w podziemiach na dobre.
Eksplorując nasze dziedzictwo odnaleźć można różne gatunku grzybów, porostów, a także zobaczyć niezwykłe zjawiska przyrodnicze, w tym jedyny w Europie lej krasowy znajdujący się w dawnej kopalni. W budynku nadszybia kopalni znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszcowym. Można zapoznać się tu m.in. z metodami wydobycia rud srebra, ołowiu i cynku oraz poznać działanie dawnych urządzeń odwadniających. Oczy turystów przykuwa specjalna instalacja obrazująca działanie pierwszej w tej części Europy maszyny parowej, którą sprowadzono w celu odpompowywania wody z wyrobisk kopalni Fryderyk.
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga to jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami fragmentem XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk. Obiekt położony jest na terenie urokliwego Parku Repeckiego. Trasa biegnie kilkadziesiąt metrów pod ziemią. W tajemniczej scenerii, przy świetle lamp karbidowych, turyści pokonują łodziami odcinek 600 m. Przewodnik wprawia łódki w ruch, odpychając się od ścian sztolni zwanych ociosami. Jednocześnie snuje opowieści o dawnym górnictwie. Z uwagi na sposób zwiedzania sztolnia nazywana jest również podziemną Wenecją.
Sztolnia to również obcowanie z przyrodą. Na ociosach można zaobserwować różne gatunki grzybów i formy naciekowe. Krystalicznie czysta woda przyciąga kilka gatunków ryb, w tym pstrągi, od których wzięła się nazwa obiektu.
Cena wyjazdu:
cena od 54 uczestników + 5 opiekunów - 230 zł
cena od 45 uczestników + 4 opiekunów - 245 zł
cena od 35 uczestników + 3 opiekunów - 275 zł
*istnieje możliwość wykupienia obiadu w cenie 35 zł - II danie + napój
Przebieg trasy
-
07:00Piotrków Trybunalski Piotrków Trybunalski
-
Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach