Kraków, Opactwo w Tyńcu i Lotnisko Balice - 2 dni
Kraków - Starówka, Wawel, Podziemia lub Muzeum Czartoryskich - Tyniec - Lotnisko Balice - wycieczka 2 dniowa
Kategoria: Kilkudniowe
Opis szczegółowy
Dzień I
Kraków to miasto o tysiącletniej historii, dawna siedziba królów polskich i stolica kraju, a dzisiaj jedna z ważniejszych europejskich metropolii. Krakowskie Stare Miasto jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytków, które reprezentują niemal wszystkie style architektoniczne – od średniowiecza po czasy współczesne.
Wawel - Zamek Królewski i Katedra
Wawel to wapienne wzgórze w centrum Krakowa, nad Wisłą, z zespołem monumentalnych zabytków o wyjątkowych walorach historycznych i artystycznych. To niezwykłe sanktuarium określa tożsamość Polaków, jest ich symbolem narodowym i kulturowym. Wawel był siedzibą polskich władców, ich nekropolią i miejscem gdzie kształtowała się historia Polski.
do wyboru:
Narodowe Muzeum Czartoryskich
Stała ekspozycja w Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich prezentuje najcenniejszą w Polsce i jedną z najcenniejszych kolekcji sztuki w Europie. Na wystawie znalazły się nie tylko arcydzieła światowego malarstwa jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, ale także dzieła z dziedziny malarstwa, rzeźby, rzemiosła, militariów czy sztuki użytkowej. To także ogromny zbiór pamiątek prezentujących historię Polski.
lub
Rynek Podziemny
Na obszarze sześciu tysięcy metrów kwadratowych, pod powierzchnią jednego z największych i najpiękniejszych placów naszego kontynentu, istnieje unikatowy pod względem ekspozycyjnym i poznawczym park archeologiczny. Zachowane pod ziemią pozostałości najstarszych świeckich budowli Krakowa wraz ze średniowiecznymi brukami, z odsłoniętymi murami Małej Wagi, Wielkiej Wagi i całego ciągu Kramów Bogatych – swoistego centrum handlowego, w którym średniowieczni kupcy sprzedawali luksusowe towary: drogie tkaniny, złoto i biżuterię – stały się podstawą przemawiającej do wyobraźni prezentacji. Projekt „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”– szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego”.
Dzień II
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Opactwo w Tyńcu jest najstarszym istniejącym w Polsce klasztorem kontynuującym tradycję benedyktyńską, zajmującym poczesne miejsce w historii Polski niemal od zarania jej państwowości.
Opactwo położone jest na wysokim wapiennym wzgórzu, wznoszącym się nad Wisłą, przy dogodnej przeprawie na jej drugi brzeg. Dzięki temu było dobrym miejscem do kontrolowania przewozów przez rzekę i wyśmienitym punktem obronnym.
Do dziś niejasne są początki opactwa. Kronikarz Jan Długosz i tradycja tyniecka utrzymują, że założył je książę Kazimierz Odnowiciel, który w 1044 roku miał osadzić tu zakon benedyktynów. Niektórzy archeolodzy przesuwają powstanie opactwa o kilka dziesięcioleci - na lata 70. XI wieku. Z tego bowiem czasu pochodzą fragmenty pierwszej tynieckiej bazyliki, ufundowanej przez króla Bolesława Śmiałego. Kamieniarka, która pozostała po tym pierwszym kościele świadczy, że musiał on być bardzo bogato zdobiony. Tyniecki klasztor musiał być także potęgą gospodarczą - jego opata nazywano „opatem stu wsi".
Centrum Edukacji Lotniczej Balice - ścieżki edukacyjne do wyboru
Ścieżka pasażera oraz taras widokowy
Centrum Edukacji Lotniczej wyposażone jest elementy infrastruktury terminalowej co pozwala na przybliżenie zwiedzającym tajemnic podróżowania od prześwietlania bagażu po zajęcie właściwego miejsca na pokładzie samolotu. W czasie tych zajęć uczniowie dowiedzą się jak zbudowane jest lotnisko oraz jak w praktyce wygląda ścieżka odlotowo-przylotowa pasażera. Odwiedzą również wraz z instruktorem taras widokowy.
W czasie zwiedzania 3 uczestników będzie mogło skorzystać z symulatora lotu. O wyborze zadecyduje aktywność, wiedza i zachowanie uczniów.
Turystyka w lotnictwie i tanie latanie
Jak podróże samolotem wpłynęły na rozwój turystyki? Co zrobić, żeby kupić bilet na samolot za symboliczną złotówkę? Jak zaplanować wakacje, kiedy mamy na nie bardzo mały budżet? W czasie warsztatów uczestnicy samodzielnie przygotują plan wakacji, poznają systemy rezerwacyjne i dowiedzą się, gdzie warto polecieć!
Pogoda i komunikacja w lotnictwie
Pogoda ma kluczowe znaczenie dla lotnictwa – przed każdym lotem piloci dostają m.in. depesze pogodowe. I właśnie o tym są te zajęcia: o pogodzie, jej pomiarach w stacji meteorologicznej, wpływie na lotnictwo oraz o sposobach komunikacji w lotnictwie – czyli depeszach.
Cena wyjazdu:
cena od 54 uczestników + 4 opiekunów - 495 zł
cena od 45 uczestników + 3 opiekunów - 520 zł
cena od 35 uczestników + 3 opiekunów - 585 zł
*dodatkowo istnieje możliwość uczestnictwa w wieczornym spektaklu Teatru im. J. Słowackiego lub Opery Narodowej w Krakowie
Przebieg trasy
-
07:00Piotrków Trybunalski Piotrków Trybunalski
-
Kraków, Opactwo w Tyńcu i Lotnisko Balice - 2 dni