Opis szczegółowy
Zapraszamy na niezapomnianą wycieczkę.
Podczas trzydniowej trasy zwiedzimy urokliwe i niesamowite miejsca: Wrocław i Zamek w Książu, Podziemne Miasto Osówka
Dzień 1
Panorama Racławicka we Wrocławiu
Panorama Racławicka ma długość 114 metrów i wysokość 15 metrów. Przedstawia zwycięską bitwę Polaków z Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. Za autorów Panoramy Racławickiej uważa się lwowskich malarzy – Jana Stykę i Wojciecha Kossaka, chociaż grono artystów pracujących przy tym projekcie było większe. Od lat 80. monumentalny obraz prezentowano w specjalnie wybudowanej dla niego rotundzie w parku Słowackiego. Panorama Racławicka to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji we Wrocławiu. Jest ważnym punktem wycieczek po Wrocławiu nie tylko turystów, lecz także przywódców państw.
Rynek Wrocławski
Zwiedzanie rozpoczyna się na Rynku, jednym z największych rynków w Europie, otoczonym kolorowymi kamienicami. Przewodnik przedstawi historię Wrocławia oraz znaczenie Rynku w życiu miasta.
Zobaczymy Ratusz, który jest jednym z najważniejszych zabytków gotyckich w Polsce, Kościół św. Elżbiety.
Przejdziemy na Ostrów Tumski, najstarszą część Wrocławia. Zobaczymy Katedrę św. Jana Chrzciciela oraz malownicze uliczki. Dowiemy się o historii tego miejsca oraz o legendach związanych z Wrocławiem.
Spacerując po Ostrowie Tumskim, zatrzymamy się na Moście Tumskim, znanym z kłódek miłości. Przewodnik opowie o tradycji wieszania kłódek i znaczeniu mostu dla mieszkańców Wrocławia.
Zakwaterowanie w Pensjonacie Dwa Dęby
Dzień 2
Trasa historyczna część I
Główna trasa kompleksu Osówka przy świetle lamp stacjonarnych. Trasa historyczna wytyczona jest po najciekawszych korytarzach, które zdążono wykonać do końca 1944 r. Wiedzie wśród betonowych wartowni, hali z szalunkami oraz betonowym korytarzu technicznym, niskimi sztolniami oraz wielkimi wyrobiskami w skale gnejsowej. Trasa usytuowana jest szesnaście pięter pod ziemią i ma 1200m długości. Podczas zwiedzania prezentowane są filmy dokumentalne. "Geneza II WŚ" oraz "Historia więźniów pracujących w Górach Sowich podczas drążenia sztolni" oraz film prezentujący część naziemną kompleksu. Zobaczyć można scenki rodzajowe w formie hologramów na ścianach "Praca włoskich minerów" i "Ostatnia misja 7 maja 1945 r. Na trasie ulokowane są gabloty ze sprzętem "Wyposażenie żołnierzy niemieckich podczas obrony wewnątrz obiektu" " Sprzęt odnaleziony podczas eksploracji w roku 2008" " "Narzędzia używane podczas budowy kompleksu Osówka" Jest też trójwymiarowe zdjęcie " Armia Schernera w maju 1945 r. w Górach Sowich" I kilkanaście szaf z podświetlanymi zdjęciami pojazdów wojskowych Niemiec i Związku Radzieckiego z czasów wojny 1939-1945. Zwiedzanie odbywa się w obecności przewodnika, który przybliża budowę największej i najbardziej chronionej niemieckiej tajemnicy w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Opowieść Przewodnika kończy się na ostatniej misji Niemców w maju 1945 r. Konieczne ciepłe ubrania i dobre nieprzemakalne buty.
Trasa powojenne historie-ekstremalna część II
Kontynuacja trasy historycznej tylko przy świetle latarek. Nigdzie nie ma światła stacjonarnego, nie ma wystaw i ekspozycji oraz filmów dokumentalnych. Nie zawiera informacji o budowie i historii obiektu w czasach budowy podczas IIWŚ nie mówi o pracy ludzi w tamtym okresie. Trasa ekstremalna wytyczona jest po tajemniczych korytarzach kompleksu. Rozpoczyna się krótkim streszczeniem trasy historycznej cz.1. Trasa usytuowana jest szesnaście pięter pod ziemią i ma długość 1500 m. Trasa wiedzie niskimi korytarzami przebiega przez korytarz wodny: pólnocnymi wysokimi korytarzami do nowo otworzonego chodnika z wapiennymi naciekami. Zwiedzanie z przewodnikiem który prezentuje kompleks Osówka ze strony nieznanej na trasie historycznej. Opowiada o historiach które zdarzyły się po wojnie,, przybliża próby rozwikłania tajemnicy obiektu. Podczas wycieczki dowiecie się Państwo o: poszukiwaniach uranu w 1953 r, zasypanej wartowni ze skrzynią, pracach studentów na uskoku w 1976 r. o betonowej sztolni nad obecnymi korytarzami, co ukryte jest w szybie pod rumoszem skalnym, o tajemnicy Antona Dalmusa, o strażnikach podziemi podczas powojennych wypraw. Konieczne ciepłe ubranie, dobre nieprzemakalne buty lub buty na zmianę. Część kładek jest pod wodą i płyniemy dziurawą łódką w której gromadzi się woda.
Dzień 3
Zamek Książ - zwiedzanie zamku z przewodnikiem (zamek + podziemia)
Zamek Książ - to monumentalny kompleks o unikalnym na skalę Europy położeniu na cyplu skalnym pośród morza lasów. Ze względu na swoją bogatą historię oraz niezwykłą kubaturę obiekt został wpisany na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. To trzeci co do wielkości zamek w Polsce.
SZYFR TAJEMNIC II WOJNY ŚWIATOWEJ + PODZIEMIA
Zamek Książ skrywa wiele tajemnic. Wiele z nich dotyczy okresu II wojny światowej. Podczas zwiedzania poznacie kluczowe dla historii Zamku teorie z tego okresu. Zastanowicie się, czy możliwym jest, aby do podziemi wjechał złoty pociąg.
Cena wyjazdu:
cena od 46-53 uczestników + 4 opiekunów - 720 zł
cena od 40-45 uczestników + 3 opiekunów - 765 zł
cena od 20-25 uczestników + 3 opiekunów - 800 zł
Przebieg trasy
-
08:00Piotrków Trybunalski Piotrków Trybunalski
-
Książ -Wrocław-Osówka na 3 dni